„Smart Country Convention“ (SCCON) 2024, vykusi spalio 15–17 d. Berlyne, subūrė Vokietijos viešojo sektoriaus, IT sprendimų tiekėjų ir pramonės ekspertų bendruomenę, siekiančią inovacijų ir efektyvumo skaitmenizacijoje. Renginio metu dalyviai galėjo ne tik užmegzti ryšius, bet ir susipažinti su naujausiomis technologijų tendencijomis, kurios formuoja skaitmenizacijos ateitį. Elpako komanda šioje aplinkoje turėjo galimybę pristatyti Biometrinio pasirašymo sprendimą kaip priemonę, padedančią pagreitinti klientų aptarnavimą ir mažinti išteklių sąnaudas. Verslo plėtros vadybininkas Rokas Jašinskas pasidalijo įžvalgomis apie Vokietijos skaitmenizacijos kryptį – nuo esamų galimybių iki laukiančių iššūkių, pabrėždamas Elpako sprendimų vertę šioje kryptyje.
Vokietijos IT infrastruktūros iššūkiai
Renginio metu buvo nuolat diskutuojama apie Vokietijos IT struktūrą, kuri laikoma per daug sudėtinga ir fragmentuota dėl decentralizuoto valdymo. Šalis yra padalinta į žemių ir savivaldybių valdymo vienetus, kuriuose skirtingos institucijos ir sistemos veikia nepriklausomai. „Vieningos nacionalinės asmens tapatybės sistemos nebuvimas apsunkina duomenų mainus ir kelia sunkumų siekiant sklandaus bendradarbiavimo tarp institucijų“, – pastebėjo Rokas Jašinskas.
Skaitmeninio parašo galimybės ir poreikis konkurencijai
Įdomu tai, kad Vokietijoje vis dar juntamas stiprus poreikis didesnei konkurencijai skaitmeninių parašų srityje. „Valstybiniai pareigūnai pabrėžia, kad reikia daugiau pasirinkimo ir lankstumo skaitmeninio parašo sprendimams, kad būtų skatinama inovacija ir efektyvumas,“ – pridūrė jis. Šią mintį palaikė ir Lietuvos sveikatos viceministras Olegas Niakšu, kuris pabrėžė, kad konkurencija skaitmeninio parašo srityje turėtų didėti ir Lietuvoje, kad vartotojai galėtų rinktis iš daugiau sprendimų. Lietuvoje ši technologija, tokia kaip Elpako Biometrinis parašas planšetėje, tampa vis labiau naudojama ir vertinama, nes padeda užtikrinti sklandų ir efektyvų pasirašymo procesą įvairiose viešojo sektoriaus įstaigose.
Vokietija ir BDAR reglamentas
Vokietija, sukūrusi Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR), dažnai vertina jį kaip aukščiausią duomenų apsaugos standartą, manydama, kad jis viršija kitų Europos šalių reglamentus. Tačiau iš tikrųjų BDAR yra Europos mastu taikomas reglamentas, privalomas visoms valstybėms narėms, todėl Vokietijos požiūris nėra viršesnis ar griežtesnis už platesnę Europos sistemą. „Nors Vokietija griežtai laikosi BDAR, svarbu nepamiršti, kad reglamentas užtikrina vienodus duomenų apsaugos standartus visose ES šalyse,“ – teigė verslo plėtros vadybininkas, pabrėždamas, kad tokia praktika leidžia visoms valstybėms efektyviai bendradarbiauti ir diegti skaitmenines paslaugas be papildomų barjerų.
SAP ir debesijos paslaugos
Vokietija tvirtai laikosi SAP sistemos, nors daugelis viešojo sektoriaus atstovų kritikavo jos sudėtingumą ir dideles išlaidas. Renginio metu buvo diskutuojama apie poreikį paprastesnėms ir lankstesnėms platformoms, ypač debesijos sprendimams. „IONOS“ ir „Schwarz Digits“ buvo minimi kaip dominuojančios debesijos paslaugų teikėjos, tačiau šioje srityje būtinas didesnis technologinis paprastumas, siekiant užtikrinti paslaugų prieinamumą net mažiau patyrusiems naudotojams.
Vartotojui draugiškų sprendimų paklausa ir Baltijos šalių lyderystė
Latvija buvo parodos partnerių šalis, ir tai pabrėžė Baltijos šalių, tarp jų ir Lietuvos, pripažinimą kaip skaitmenizacijos lyderes. Pasak Roko, Lietuvos IT įmonių intuityvūs ir vartotojams patogūs sprendimai yra vertinami Vokietijoje dėl savo galimybių padėti spręsti IT specialistų trūkumo problemą. Vokietijai, kuriai vis labiau trūksta IT specialistų, ypatingai vertinga kitų šalių pagalba, o Baltijos šalių įmonės, siūlančios kokybiškus ir pigesnius sprendimus, ne tik padeda užpildyti spragas, bet ir prisideda prie infrastruktūros atvėrimo užsienio inovacijoms.
Išmanieji miestai ir naujos galimybės
Išmanieji miestai tapo vienu pagrindinių renginio akcentų, o finansavimo galimybės skatina didesnį dėmesį šiai sričiai. Projektai, tokie kaip atviros prieigos „Heidi“, pasiekė įspūdingų rezultatų, ir buvo akivaizdu, kad ateities viešasis sektorius remsis ne tik sudėtingomis IT architektūromis, bet ir paprastesniais, kasdienybėje įgyvendinamais sprendimais.
Maži žingsniai – dideli pokyčiai
Nors dažnai skaitmenizacija asocijuojasi su sudėtingais procesais, renginyje buvo akivaizdu, kad paprasti sprendimai, tokie kaip skaitmeninės piliečių paslaugos ar 5G apšvietimo stulpai, gali reikšmingai pakeisti viešojo sektoriaus darbą. Elpako verslo vadybininko įžvalgomis, tokie nedideli inovatyvūs žingsniai atveria naujas galimybes dideliems pokyčiams: „Biometrinis parašas planšetėje yra tik viena iš galimybių, kur Elpako gali padėti viešojo sektoriaus modernizavimui. Kuo paprastesnė inovacija, tuo greičiau ji gali tapti kasdienybe ir sukurti didelį poveikį.“
Informuotumo stoka ir pasitikėjimo svarba
Rokas taip pat išskyrė, kad nors skaitmeninio parašo sprendimai egzistuoja, informuotumo stoka išlieka problema, nes daugelis organizacijų ir piliečių vis dar renkasi tradicines, akis į akį teikiamas paslaugas. „Skaitmeninis parašas yra vertingas viešajam sektoriui dėl savo efektyvumo ir saugumo, tačiau tam reikia daugiau švietimo ir skatinimo viešosiose institucijose“, – pridūrė verslo plėtros vadybininkas, kad Elpako misija yra padėti viešojo sektoriaus atstovams šį įrankį pritaikyti kuo efektyviau.
Tvarios skaitmenizacijos kryptys ir DI sprendimai
Galiausiai SCCON renginyje didelis dėmesys buvo skirtas tvariai skaitmenizacijai ir dirbtinio intelekto (DI) sprendimams, ypač pokalbių robotams, kurie galėtų padėti nevokiškai kalbantiems piliečiams užpildyti dokumentus vokiečių kalba. Ši kryptis yra būtina tiek Vokietijai, tiek Lietuvai. Skaitmenizacija turi būti ilgalaikė, efektyvi, o DI sprendimai gali padėti sukurti prieinamesnę ir draugiškesnę viešojo sektoriaus aplinką visiems piliečiams.
Ateities įžvalgos ir bendradarbiavimo galimybės
Roko Jašinsko įžvalgos iš „Smart Country Convention“ parodo, kad skaitmenizacijos ateitis priklauso paprastoms ir intuityvioms inovacijoms, kurios padeda efektyviau aptarnauti vartotojus ir lengviau integruotis į viešąjį sektorių. Tokie sprendimai, kaip Biometrinis parašas planšetėje, ne tik pagerina kasdienes procedūras, bet ir prisideda prie tvaraus skaitmenizavimo, kuris atitinka vartotojų ir organizacijų poreikius. Elpako požiūris į skaitmenizaciją remiasi tikslu kurti sistemas, kurios taptų esmine viešojo sektoriaus dalimi – paprastos, intuityvios ir naudingos, padedančios formuoti šiuolaikišką, prieinamą ir efektyvią skaitmenizacijos aplinką visiems.