Kaip atpažinti, kad dokumentas pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu?

„Kažkokį elektroninį parašą turiu, bet, prireikus pasirašyti svarbius dokumentus, pasirodė, jog tai – ne kvalifikuotas elektroninis parašas. Ar taip gali būti?“ Tai – elementarus praktinis pavyzdys, patvirtinantis faktą, jog egzistuoja skirtingos el. parašo formos ir ne visi žmonės žino, kuria jų naudojasi. Šiame įraše dar kartą prisiminsime, kas yra kvalifikuotas el. parašas ir, svarbiausia, išmoksime jį atpažinti.

Kas yra kvalifikuotas elektroninis parašas? 

Diskutuodami, kas yra elektroninis parašas, galime paminėti, pavyzdžiui, Jūsų parašą, kuriuo pasirašote kurjerio planšetėje, atsiimdami siuntą. Ar būsime teisūs? Taip. Tai – viena iš el. parašo rūšių, kurios tarpusavyje skiriasi juridine galia bei saugumo lygiu. Padėti tokį parašą planšetėje gali bet kuris asmuo. Ir neretai tas parašas, kurį „suraitote“ ekrane yra tik parašo paveikslėlis. Vadinasi, prireikus įrodyti pasirašiusiojo tapatybę, toks el. parašas nebūtų patikimas įrodymas.    

Kvalifikuotas elektroninis parašas – tai aukščiausią saugumo lygį užtikrinantis ir lygiavertę teisinę galia ranka padėtam parašui turinti el. parašas. Šios rūšies el. parašas yra sukuriamas pasitelkus kvalifikuoto el. parašo kūrimo įtaisą ir patvirtinamas kvalifikuotu elektroninio parašo sertifikatu. SIM kortelė su integruotu el. parašo sertifikatu arba elektroninis parašas su USB laikmena – kvalifikuoto el. parašo pavyzdžiai. Pastarosios el. parašo priemonės yra išduodamos tik asmeniui, patvirtinusiam tapatybę, tad tai tampa garantija, jog pasirašo būtent tikrasis parašo savininkas. 

  

Kaip atrodo kvalifikuotas elektroninis parašas? 

Vertindami parašą, padėtą ranka, įprasta vartoti tokius būdvardžius, kaip „gražus“, „negražus“, „originalus“, „tvarkingas“ ir pan. Tuo tarpu, žiūrėdami į kvalifikuotą elektroninį parašą, pateiktą elementarioje kvadrato formoje, šį, tikriausiai, pavadintumėte…paprastu. Iš tiesų, paprastas, tačiau labai informatyvus ir, svarbiausia, atitinkantis svarbiausius saugumo reikalavimus. 

Kvalifikuoto el. parašo kvadratėlyje yra nurodyti kvalifikuoto el. parašo žymenys, kuriuose užfiksuota svarbiausia informacija, susijusi su parašo savininko, pasirašymo laiku, parašo saugumo lygiu ir pan.  

  

  

Kvalifikuoto elektroninio parašo žymenys 

Aptarsime pagrindines kvalifikuoto el. parašo „sudėtines“ dalis – el. parašo žymenis. 

Asmens vardo ir pavardės žyma 

Kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašyti galima tik tada, kai jo savininkas pateikia reikiamą, tik jam žinomą informaciją (pavyzdžiui, PIN kodą, pasirašant mobiliuoju el. parašu Mobile-ID). Vadinasi, kvalifikuoto el. parašo nurodomas asmens vardas ir pavardė, identifikuoja pasirašiusįjį.   

Kvalifikuoto parašo žyma 

Kvalifikuoto parašo žyma – tai įrodymas, jog paslaugas, susijusias su el. parašu teikianti platforma, šiuo atveju, žinoma, „Elpako“, patvirtino kvalifikuotu parašu pasirašiusio asmens tapatybę. 

Pasirašymo data, laikas bei laiko zona 

Tai – bene svarbiausia kvalifikuoto el. parašo dalis, kuriame esanti informacija (data, laikas, laiko zona) patvirtina el. dokumento autentiškumą, tai yra faktą, jog dokumentas buvo pasirašytas tada, kai el. parašo sertifikatas galiojo. Atlikus bet kokius pakeitimus dokumente, pavyzdžiui, tekstą papildžius vos vienu nauju žodžiu, anksčiau padėtas el. parašas yra laikomas negaliojančiu. Bet koks el. dokumento pakeitimas „išlenda“ šį tikrinant. Elektroninių dokumentų tikrinimas – dar viena paslauga, kurią „Elpako“ siūlo savo klientams. 

Taigi, kvalifikuotas elektroninis parašas, kurį po šio straipsnio, tikime, jau pažinsite, nėra vien formali „keverzonė“ (kad ir kokiu dailiu šriftu pasirašyta bebūtų!). Tai – objektyviausias asmens tapatybės įrodymas bei patvirtinimas, jog dokumente, po pasirašymo, nėra atlikta jokių pakeitimų.