Į mūsų visuomenės aktyvų socialinį ir darbinį gyvenimą įsilieja pirmoji karta, kuriai nuo gimimo buvo prieinamos išmaniosios technologijos ir internetas. Tai vadinamoji Z arba „skaitmeninė karta“, kuriai priskiriami gimusieji nuo 2000 m. Nuo pat vaikystės naudodamasi technologijomis ši karta turi savo specifines charakteristikas, elgsenos ir poreikių ypatybes. Į jas privalo atsižvelgti ir valstybės institucijos, jei nori patenkinti šios kartos poreikius bei su ja pagerinti bendravimą. Viena tokių priemonių, kuri gali būti naudinga valdžios institucijoms, – teikiant įvairias paslaugas šiai kartai pasitelkti e. parašą.
„E. parašas yra moderni technologija, kuri suteikia daug naudos ir valstybės, ir savivaldybių gyventojams. Ji sudaro galimybę greitai ir efektyviai tvarkyti dokumentus, gauti viešąsias paslaugas ir sumažinti laiko bei pinigų sąnaudas ir paslaugos gavėjams, ir jos teikėjams“, – teigia Paulius Jonikas, e. pasirašymo paslaugos „Elpako“ vadovas.
E. parašas – daugybė pranašumų
Viena iš didžiausių emocinių naudų, kurią savivaldybių gyventojai gauna naudodami e. parašą, yra patogumas. Gyventojams nereikia keliauti į savivaldybės administraciją ar jos padalinius ir laukti eilėje, kad galėtų pateikti dokumentus ar gauti viešąsias paslaugas. E. parašas suteikia galimybę tai padaryti internetu, patogiai ir greitai iš savo namų, biuro ar bet kokios viešosios įstaigos, kur yra internetas.
Kitas svarbus pranašumas – lengvumas. E. parašą lengva naudoti, jis reikalauja tik kelių paspaudimų kompiuterio klaviatūroje, planšetinio kompiuterio ar telefono ekrane. Tai reiškia, kad net jei gyventojai neturi e. parašo naudojimo patirties, jie greitai ir lengvai, be jokių papildomų pastangų ar išlaidų, gali jį įvaldyti.
Dar vienas emocinis pranašumas, kurį suteikia e. parašas, – pasitikėjimas. Ši technologija užtikrina didesnį duomenų ir asmeninės informacijos saugumą. Be to, e. parašas teisiškai prilyginamas pasirašytam ranka, jo sudėtinga technologija pilnai užtikrina duomenų nepakeičiamumą. Tai reiškia, kad gyventojai gali jaustis saugesni ir pasitikintys tuo, kad jų asmeninė informacija yra saugi ir patikima.
Dokumentų tvarkymas nuotoliniu būdu, t. y. pasinaudojus e. paslaugomis, suteikia galimybę sekti savo dokumentų būseną. Tai padeda sumažinti gyventojų stresą ir nerimą, susijusį su laukimu ir nežinomybe dėl dokumentų būsenos ir viešųjų paslaugų teikimo.
Taip pat svarbu operatyvumas. E. parašas – tai greitis. Kai šalis išsiunčia dokumentą, ji tuo pačiu metu informuoja visus dalyvius, kurie gali nedelsiant pasirašyti. O jei dokumente aptinkama klaida, galima ją greitai ištaisyti ir operatyviai pasirašyti e. parašu, nereikia planuoti laiko vykti taisyti klaidos.
Be to, svarbu žinoti, kad jei kažkas pakeičia informaciją dokumente, e. parašas tampa negaliojantis.
„Taigi, savivaldybių gyventojai, kurie naudojasi e. parašu, gauna daug emocinės naudos. Patogumas, lengvumas, pasitikėjimas ir skaidrumas yra tik kelios iš daugelio emocinių pranašumų, kuriuos suteikia ši moderni technologija“, – apibendrina „Elpako“ vadovas.
E. parašo populiarumą paskatino pandemija
Pandemijos įtaka pasauliui neapsiribojo tik sveikatos sektoriumi – ji iš esmės pakeitė ir darbo įpročius bei asmeninius pasirinkimus. Pandemija sukėlė didelę perspektyvų ir prioritetų permainą. Išgyvenę pandemijos iššūkius žmonės pasidavė naujoms galimybėms ir suprato, kad veiksmingai dirbti galima ne tik biure, bet ir iš namų, sodybų užmiestyje ar kitų šalių.
Beje, dauguma Z kartos žmonių jau seniai buvo pripratę prie nuotolinio bendravimo ir technologijų. Pandemija tik sustiprino šį jų ryšį su virtualiais įrankiais ir skaitmeninėmis platformomis. Jie siekia lankstumo, novatoriškumo ir galimybių derinti darbą su asmeniniu gyvenimu. Nuotolinis darbas ir galimybė dirbti iš kitų vietų leidžia jiems išnaudoti šias vertybes ir prisitaikyti prie sparčiai kintančių darbo sąlygų. Todėl ir valstybės institucijos turi prisitaikyti prie savo ir gyventojų pokyčių.
Plačiau skaitykite Verslo Žinių straipsnyje: E. parašas: kaip jis padeda gyventojams ir valstybės institucijoms